O MUZEUM

Muzeum Mazowieckie w Płocku to najstarsze polskie muzeum powstałe z inicjatywy społecznej w 1821 roku, posiadające zbiory historyczne, numizmatyczne, artystyczne, i archeologiczne.

Ze względu na największą ekspozycję poświęconą sztuce secesji, zwane jest "muzeum secesji". Niezwykle interesująca wystawa mieści się na 4 piętrach kamienicy przy ul. Tumskiej 8 i zawiera aranżację wnętrz mieszczańskich, sale rzemiosła artystycznego – szkła, ceramiki, metalu, biżuterii - galerię malarstwa i rzeźby okresu Młodej Polski oraz medalierstwa z przełomu XIX i XX wieku.

Obok secesji znajduje się tu również imponująca kolekcja art déco, która znacznie wzbogaciła się w ciągu ostatnich kilku lat.

Otwarta pod koniec 2010 r., nowocześnie zaaranżowana wystawa „X Wieków Płocka. Płock w przestrzeni kulturowej Mazowsza, Polski, Europy” mieści się na 3 piętrach nowego budynku tuż przy kamienicy na ul. Tumskiej 8 i przedstawia 1000 lat bogatej historii miasta Płocka.

Od 2013 roku oddziałem muzeum jest również Muzeum Żydów Mazowieckich mieszczące się w odrestaurowanym budynku małej synagogi przy ulicy Kwiatka 7.

W 2015 roku po remoncie muzealnego Spichlerza przy ul. Kazimierza Wielkiego 11B, otwarte zostały ekspozycje etnograficzne "Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata" i "Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji" a także wystawa malarstwa i rzeźby Bolesława Biegasa.